Non Prep

NO-PREP (AŞINDIRMASIZ) VENEER

No-Prep Veneer, dişlerin orijinalliğini bozmadan ve herhangi bir aşındırma işlemi yapmadan direkt olarak ölçü alınarak yapılan bir laminate veneer (yaprak porselen) uygulamasıdır.

Klasik laminate veneerlerden farklı olarak, No-Prep Veneer diş yüzeyinde hiçbir pürüzlendirme veya aşındırma işlemi gerektirmeden uygulanır. Bu işlemin avantajları arasında renk problemleri, madde kaybı ve diş aralıkları gibi diş sorunlarında hızlı ve estetik sonuçlar elde etmek bulunur. No-Prep Veneerler, özel bir yapıştırma tekniğiyle dişlerin üzerine tek tek yapıştırılır ve doğal dişten destek aldıkları için dayanıklılıkları orijinal dişlerden daha az olmaz. Ayrıca, dişte iç taraftan çürüme olsa bile veneerlara zarar gelmez. No-Prep Veneerler, materyal özellikleri sayesinde kolay renklenmez ve ince çalışıldığı için dişte olabilecek ileri düzeyde renk değişikliklerini yansıtabilir. Uzun süreler boyunca rahatlıkla kullanılabilirler. İyi bir bakım ve düzenli kontroller ile kullanım süreleri uzatılabilir.

No-Prep Veneer Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kaygı Yaşanmaz: Dişlerin aşındırılmaması nedeniyle orijinalliği korunur.

Ağrı Olmaz: Herhangi bir tıraşlama işlemi yapılmadığı için kısa sürede ve anestezi gerektirmeden tamamlanır.

No-Prep Veneer uygulaması için öncelikle diş hekiminiz dişlerinizi fotoğraflayarak detaylı bir inceleme yapar ve isteklerinizi öğrenir. Bu işlemin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirir, çünkü herkes için uygun olmayabilir. Uygun ise aşağıdaki adımlar takip edilir, değilse alternatif doğru işlem önerilir.

 • Detaylı fotoğraflar çekilir ve ağız içi tarama kamerasıyla her iki çenenin kaydı alınarak birbirleriyle ilişkisi tespit edilir.
 • İki boyutlu bir gülüş tasarımı, dişlerin dudaklarla ilişkisi, yüz şekli, cinsiyet, mevcut dişlerin formu, gülümsemede diş etlerinin görünürlüğü ve simetrisi gibi pek çok faktör göz önünde bulundurularak yapılır.
 • İki boyutlu tasarım beğenilirse işleme başlanır veya isteniyorsa farklı bir programa aktarılır ve istenilen boyutlandırma ve şekillendirmeler yapılarak “Üç Boyutlu” dijital bir modelleme ile kişiye özel Mock-Up plağı oluşturulur. Bu plak, kendi dişleriniz üzerinde uygulamalı olarak gösterilerek istenen sonucun işlem yapılmadan önce elde edilmesini sağlar. Böylece, endişesiz bir şekilde işleme başlanabilir.
 • Mock-Up uygulamasında diş etlerinde şekil değişikliği gerekiyorsa, plak sınırları rehber alınarak diş etlerine lazerle boyutlandırma ve simetri sağlanır. Bu işleme “pembe estetik” denir. Estetik sonuç için pembe estetik, beyaz estetik olarak adlandırılan lamina yapımı kadar önemlidir.
 • Eğer değişiklikler yapılmışsa, Mock-Up işlemi sırasında kullanılan materyalin üzerinden dişlerin son durumu kamera ile taranarak laboratuvara gönderilir.İstenilen renk, ortak kararla belirlenir.
 • Laboratuvarda tüm bu bilgiler ışığında laminalar hazırlanır.
 • Kliniğe gelen laminalar prova yapılır ve gerekirse düzeltmeler yapılarak özel yapıştırma materyalleriyle dişlerin üzerine yapıştırılır.

Ne Zaman Laminate Veneer, Ne Zaman No-Prep Veneer Uygulanabilir?

 • Dişlerin rengi çok koyu tonlarda ve birkaç ton beyazlatma gerekiyorsa, dişler sıkışık veya aşındırma gerektirecek bir konumdaysa, laminate veneer uygulanması gerekebilir.
 • Dişler boyut olarak küçükse, dişler arasında boşluk varsa ve çok fazla renk beyazlatma istenmiyorsa, no-prep veneer uygulaması tercih edilebilir.
 • Laminate veneer uygulamalarında, mine tabakasından bir miktar aşındırma işlemi gerektiği için laminalar diş yüzeyine uygulanır. No-prep veneer uygulamalarında ise aşındırma yapılmaz.
 • Laminate veneerler çıkarılırsa, yeni laminaların yapılması gerekmektedir. Ancak no-prep veneerler çıkarılırsa, dişler orijinal haliyle kullanılmaya devam edilebilir.
 • Fiyat ve estetik sonuçlar göz önünde bulundurularak, doğru endikasyon ile kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Hizmetlerimizden Yararlanın!